Ten dům

9. září 2018 v 9:52
Dnes k ránu jsem měla sen. Velmi živý.
Zdálo se mi o domě, kde jsem v dětství strávila o víkendech a prázdninách krásné chvíle. V tom snu se měl prodávat, protože majitelé již zemřeli (a je možné, že u starého pána tomu tak skutečně je, někdy mívám sny předvídací, paní zemřela již dávno).
V tom snu jsem to oplakala. Jeho zahrada sousedila s naší chalupou, ten dům jsem znala nazpamět, protože jsme si tam mockrát s kamarádem hráli na schovávanou. Poprvé jsem v jejich kuchyni ochutnala chleba s nutellou, který mám ráda dodnes.
V domě jakoby se zastavil čas. Nábytek zůstal původní, jen zub času z něj udělal nemódní a omšelý. Totéž malba a vše co v domě bylo.
Kdysi to byl nádherný dům, splněný sen každé rodiny. Byl to první moderně vybavený interiér, který jsem měla možnost vidět. Majitelé museli být docela bohatí (jako dítě jsem to nepotřebovala vědět, teď už se není koho zeptat).
Když mě sen na něj donutil vzpomenout teď, tak mohu říci, že jako dospělá bych takový dům chtěla pro svou rodinu.

Zvenku obyčejný dům se světle hnědou fasádou. Z obou stran sousedé, ale ne řadový dům. Z každé strany naléhá zahrada. Z jedné patří k domu, z druhé již sousedům. Ke vchodu vedou tři schody. Bílé dveře do oblouku se sklem, přes které ale není vidět.
Za dveřmi prostorná chodba, ze které vede mnoho dveří. Vpravo od vstupu je kuchyně, jež přechází v jídelnu a je průchozí do obýváku, kterým se dokola dostanete opět na chodbu. Naproti vstupním dveřím je WC a více vpravo velká koupelna s masážní vanou, laděná do smaragdově zelené.
Pokud se z chodby stočíte vpravo, před schodištěm je velký pokoj, který sloužil jako pokoj mladé paní. Následuje zmíněné schodiště do patra. Krásné široké schody, po kterých se po přibitém běhounu tak dobře běhávalo. Těsně před podestou vstup na balkonek, odkud je vidět zahrada v celé kráse.
V patře je dětský pokojík, půda, a dva veliké pokoje plus šatna. Také je tam další sociální zařízení, které ale nikdy nebylo dodělané.
Pokoje jsou prostorné, slunné. V šatníku jsme se schovávali rádi. Krásně to tam vonělo. V pokojíčku jsme trávili chvíle hraním, škádlením a ve starším věku sledováním prvních erotických pořadů (samozřejmě tajně, kdy babička už spala a my ještě řádili plní energie).
V jídelně jsme jako malí tancovali na Michaela Jacksona a ráda jsem prohlížela vystavené fotografie mého kamaráda jako miminka. I s jeho maminkou. Byla vždycky krásná a já takovou chtěla mít :-D (byla mladší než moje, nicméně postupem věku jsem odhalovala, že ta moje je mnohem lepší, ale to sem nepatří). Ty fotky se mi vybavují dodnes, protože kamarád má dvě dcery a ty jsou mu podobné až mrazí. Žije s rodinou na Floridě. "Vídáme"se pouze přes facebook.
V obýváku jsme trávili hodiny hraním Super Maria a Sonica.
Hodná, obětavá babička nám dělávala svačiny a starala se o nás. Mockrát jsem tam spala.
Taky jsme lítali venku. Buď po zahradách, nebo po vsi. Jezdili na kole, chodili se koupat, spali u nás ve stanu.
Na posvícení jsme chodili v průvodu dětí a vždycky něco dostali. My se přifařili , neměli jsme kostýmy, ani kroje, prostě jsme byli v chumlu dětí okolo a nikomu to nevadilo.
Krásné vzpomínky to jsou. Sen mi je připomněl, už byly zasuté hluboko v mysli.

Nyní se o dům nikdo nestará. Je sice obydlený, ale starý pán těžko bude něco spravova ta dcera, která bydlí o pár domů dál naproti zřejmě zatím nemá zájem. To bych lhala, o dalších osudech rodiny nic moc nevím, jen z vyprávění méh táty, který teď na chalupě tráví dost času.
Jak to s domem bude dál, nikdo neví.
Čas ukáže...
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Kitty Kitty | E-mail | Web | 9. září 2018 v 10:26 | Reagovat

Škoda přeškoda, že teď dům tak strádá.  Přestavby jsou teď hodně drahé, ale v budoucnu se to nezlepší. Dům by měl mít schopného pána, ale dokud je v dobrém stavebním stavu, dá se snadněji opravit. Máš pravdu, čas ukáže...

2 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 9. září 2018 v 11:14 | Reagovat

Je pravda, že s léty je člověku čím dál víc líto těch zážitků z mládí, vše vidí jinýma očima. Také jsem znala pár takových starých krásně a vkusně zařízených domů, které se určitě hodně změnily, zmodernizovaly ke svému neprospěchu.

3 Kitty Kitty | E-mail | Web | 11. září 2018 v 21:44 | Reagovat

Bohužel v článku nevidím žádnou fotku - a že už jsem je tam viděla! :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama