Kréta

21. července 2018 v 18:11 |  Kréta
Trvalo dlouho, než se mi podařilo ukecat svého muže, abychom k moři letěli právě na Krétu. Tahle destinace patří k nejdražším, zvláště s podmínkami, které jsme oba dohromady měli. Cenu nemá smysl uvádět, protože se nechci ani vychloubat, ani se dozvědět, že jsme naletěli, ale na ojeté auto by to stačilo.

Takže shrnutí: Kréta na 10 nocí, letecky, hotel v klidné části města, písečná pláž přímo u hotelu, all inclusive.
Fotky na internetu mě uchvátily předem, recenze cizinců byly velmi dobré, takže nebylo o čem přemýšlet.
Kdyby si to někdo chtěl prohlédnout, jednalo se o hotel Vantaris beach (neplést s Vantaris Palace).


Něco o Krétě obecně.

Kréta je největší řecký ostrov a celkově 5. největší ostrov ve Středozemním moři. Nachází se na něm 4 řecké regionální jednotky: Iraklio (Heraklion), Chania, Rethymno a Lasithi.
(tolik wikipedie)

Moje poznatky:

Kréta je samá hora, je tam velké horko, ale také vysoká vlhkost a většinou mírný vítr, což způsobuje, že teploty nepociťujete tolik, jako by to bylo v Čechách (pro srovnání, na Krétě nám bylo fajn při 35 stupních a dnes v ČR jsme byli mokří potem při 25). Mimochodem písek je díky větru všudypřítomný a například z plavek ho asi už nikdy nevyperu (on se mrcha zažral mezi dvě vrstvy do kterých ale nevede reálná mezera mezi látkami a ne a ne se vymýt).
Mírný vánek je příjemný, pokud je mírný. Jakmile rychlost větru zesílí, může se stát, že i přes vysokou teplotu vzduchu je vám po vykoupání zima a máte husí kůži.

Přestože mi Kréta přišla jako suchá oblast, překvapila mě velmi mile její bohatá flora, tedy rostlinstvo. Neskutečné množství rozličných palem, ale například v našem hotelu i různé druhy růží, jehličnaté stromy a různé jiné kytičky, které ani pojmenovat neumím. Jednu jsem ale poznala. Až na to, že mi to došlo až po pár dnech, že ten bujný keř okolo kterého chodím několikrát denně je PELARGONIE!!! "Obyčejný" muškát. Ale vzrostlý, přitom udržovaný a krásně kvetoucí (ikdyž oproti truhlíkům řídce).

V našem hotelu fungovala rozlehlá síť hadic, které u každé rostliny měly jakousi trysku a tím byly zalévány každé ráno a večer, kdy nepálilo slunce. Taky tam měli poctivě udržovaný živý plot, jen za dobu našeho pobytu jsem viděla 3x zahradníka, jak jej po kouskách upravuje.
Nevím, zda to tak funguje po celém ostrově, ale ta myšlenka se mi líbí.
Náš hotel se skládal z mnoha budov rozesetých po veliké zahradě. Byly patrové a téměř po každé se vinula nějaká zeleň. Vypadalo to úžasně. Také mám mnoho a mnoho fotek.
Vlastně jsme za dovolenou udělali skoro 2300 fotografií. Dnes jsem je začala třídit do počítače, ale po půl hodině úmorné práce jsem se rozhodla pokračovat až zítra.
Takže i vy se dočkáte, ale postupně :-)

Mimoto Řekové jsou velice vstřícní lidé, zaměření na rodinu. Rodina je pro ně vším, děti milují a nestalo se nám, že by kdy nadávali za občasné hlasité Danovy projevy, nebo že by se kolem nás nemihli s úsměvem na rtech.
Podle toho, co mi vyprávěla naše delegátka, u nich neexistují domovy seniorů. Jsou zvyklí se postaratv rámci rodiny či sousedů. prostě se dohodnou a střídají se u nemocného, či starého člověka, který je odkázán na pomoc druhých. Prý se strašně divili, jakže to u nás máme, oni to neznají. Na druhou stranu na pomoc rodiny se musíte spolehnout i při hospitalizaci v nemocnici. Sestry tam sice jsou, ale fungují pouze po stránce odborných výkonů, nikoli v péči o nemocné. O ty pečuje opět rodina, která má ale umožněno se k nemocnému nastěhovat k lůžku a být mu po ruce kdykoli. Nikdo vás nevyhodí jako v Čechách.

Řekové jsou silně věřící a proto se vám může lehce stát, že vám mnohdy nabídnou něco zdarma. Věří, že hosta či pocestného seslal Bůh a jemu se nechtějí protivit.

Moc se mi tam líbilo, i děti byly šťastné a spokojené.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 21. července 2018 v 18:56 | Reagovat

Jsem ráda, že se vám dovolená vydařila, líbila se vám. Byl to zážitek pro vás, dospělé, ale určitě i pro kluky. Moře viděli, slanou vodu "ochutnali"?

2 Týna Týna | Web | 21. července 2018 v 19:43 | Reagovat

[1]: Ochutnali :-D a určitě se jim to líbilo, Daníkovi hlavně kuchyně, protože mohl od všeho trošku

3 Lydie Lydie | 22. července 2018 v 11:54 | Reagovat

Tak je fajn, že se vám dovolená vydařila.

4 Maruška-Fukčarinka Maruška-Fukčarinka | Web | 22. července 2018 v 13:35 | Reagovat

Myslela jsem na vás, jak se daří. Jsem ráda, že jste si dovolenou užili.

5 Lydie Lydie | 23. července 2018 v 23:12 | Reagovat

Tak tolik fotek "dá zabrat" - co s tím...zlatě, když se fotilo normálně na film, tak člověk zvažoval co fotit a pečlivě si vybíral.....

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama