Lékárny včera a dnes

29. června 2018 v 21:03
Komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí...

Vybaví se mi to jako první, když pomyslím na lékárnu. Plakát s tímto veršem nám dodnes visí na chalupě.

Apatyka je zastaralý název pro lékárnu. Odjakživa si tam lidé chodili pro léky, které byly vyrobené buďto sériově, nebo je lékárny míchaly samy "na počkání".
Do lékáren se ale chodilo i popovídat, pro dobrou radu zdarma či se kochat tím, jak na vás stará apatyka dýchne a co je v ní všelijakých lahviček.

Na náměstí v Klatovech stojí jedna taková už muzejní lékárna. Jmenuje se Barokní lékárna U Bílého jednorožce a můete ji obdivovat klidně i z venku. Vevnitř jsou skleněné lahvičky všech velikostí a různých tvarů a obrovská skříň s desítkami šuplíčků. A staré váhy na léky. Také je tam přípravna léků, protože jak říkám, v minulosti každá lékárna vyráběla své míchané léky.

Tím se dostávám k tomu, jak to v lékárnách vypadá dnes.

Ještě když jsem byla malá a poté dítě školou povinné, chodila jsem pro míchané léky běžně k nám do blízké lékárny. Občas něco dělali dokonce na počkání. do deseti minut bylo hotovo.
Nyní to hromadně mizí a mnoho léků tím pádem neseženete. Stává se z toho nedostatkové zboží a ošklivý farmaceutický byznys.

Mám z vlastních zkušeností dva příklady.

Prvním jsou Rectodelt čípky. Je to kortikoidový lék ve formě čípku, který rychle zabírá. Používá se v širokém záběru nemocí. Vím o dvou hlavních použitích. Je to důležitý lék při velmi vysokých horečkách u malých dětí, který brání tělo před nepřiměřenou reakcí v podobě febrilních křečí (k tomu se teda používá ještě diazepam). Druhá a důležitější funkce je, že je to život zachraňující lék v případě laryngitidy u dětí. (odzkoušeno bohatě)
A teď si představte, že někdo vymyslel, že průmyslová výroba se nevyplatí. A čípky zmizely z lékáren jakožto hotové a připravené ihned k výdeji.
Stejné čípky pod jiným názvem míchá ústavní lékárna. jmenují se Prednisonové čípky a dělají se na objednávku a vydají vám je za 2-3 dny. Nepřeháním, když řeknu, že pokud vaše dítě bude nemocné, je vám to prd platné, protože do té doby se vám bez tohoto léku udusí.
U nás už je dělá jediná lékárna. V Kosmonosích. Vede ji muž, což je méně obvyklé, takových lékáren najdete málo. Další je určitě v Nymburce, tam jsem kdysi jezdila prezentovat léky jako brigádník.
Jeho lékárna je vyhlášená. Pan lékárník je velmi milý člověk, dokáže vždy poradit a dobře poradit a pořád ještě se věnuje řemeslu.

Druhý příklad mám z dneška.
Starší syn je nemocný, já také. Dvě hodiny jsem čekala na ORL, když jsme se dostlai k receptům, bylo třeba mi napsat speciální kapky do nosu. Sestřička upozorňovala doktora, že jsou míchané a ústavka je odmítá dělat, prý se jim nevyplatí...Recept jsem si vzala, že si je seženu kdyžtak v Kosmonosích.
Oběhla jsem dvě lékárny v blízkosti bydliště. V jedné mi ještě řekli, že nemají léky pro syna, protože lék má dlouhodobý výpadek (to já mám vždycky tak, mám na to štěstí). Ve druhé, konkurenční měli naštěstí zásobu, takže ty jsem sehnala. Kapky do nosu ovšem nikoli.

Odpoledne jsem nechala synka marodit samotného a vydala se s druhým na výlet. Ono je to od nás do Kosmonos k zámku přes pět kilometrů. Tam jsme jeli autobusem, protože v tom horku bych do kopce vypustila duši a rozpustila bych se v potu než bych tam dolezla...
Potěšili mě. Lék mají standardně. co mě nepotěšilo byla teda cena, protože stály 175 kč, no ale co bych pro své zdraví neudělala že :-)
Jen jsem tak utrousila, že jsem věděla, že tady pochodím a pak taky to o ústavní lékárně. Lékárník se ani nepodivil. Odvětil, že na to už všichni serou, jedině oni se neflákají a makají...
Pravdu měl.
A já se jen modlím, ať je tam ta lékárna hodně let, protože zřejmě pro všechny léky začnu jezdit výhradně tam.

Cestou zpět jsme se tři čtvrtiny cesty docela hezky prošli. Teda Daník se vezl v kočárku, bylo to u silnice.
Doma spořádal s chutí dvě housky, vypil lahev pití, nechal se vykoupat, uložit s mlíčkem do postýlky a od šesti spí jako andělíček.
Vojtík dostal léky v šest a uložil se ve čtvrt na osm. Po prvních dvou dávkách anitbiotik už mu aspoň klesla horečka. Takže to vidím na lepší zítřky.
Jen aby ty lepší zítřky vydržely i těm lékárnám, těm poctivým...
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 29. června 2018 v 21:34 | Reagovat

Máš pravdu, my sice moc léků okamžitých nepotřebujeme, ale muž už má zkušenosti se svými léky.Na tak malé město je zde lékáren až dost. Včetně té u nemocnice je jich 5, takže aspoň se určitě někde  určitý lék dostane.

2 Týna Týna | Web | 29. června 2018 v 21:40 | Reagovat

U nás máme lékáren včetně ústavní řekla bych 9 plus tu v Kosmonosech, ta už je jakoby mimo město, je to okrajová část. Ale firem je méně, tři lékárny jsou Benu a dvě Dr.Max. Ty ostatní jsou ještě nějaké jiné. Ale strašně mě překvapilo, že nemocniční lékárna prostě může přestat míchat léky. Vždyť to byla jediná jistota, dřív to dělala každá ta lékárna. Do ústavky se sjížděli lidi i z okolí. Teď budou mít smůlu. Přitom oni zásobují léky i oddělení nemocnic, nechápu to.
Nechápu, jak může někdo nechat jen tak zmizet potřebné léky, které se jinde nedají sehnat.

3 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 1. července 2018 v 13:53 | Reagovat

Stačí, aby někdo nedodal potřebné ingredience a míchat se nemůže. Jsou v tom kšefty, věř tomu.

4 Hanako Hanako | 1. července 2018 v 21:09 | Reagovat

Magistr M. v Kosmonosích je opravdu dobrý. V Bakově také připravují léky a dobře poradí.

5 Maruška-Fukčarinka Maruška-Fukčarinka | Web | 5. července 2018 v 19:29 | Reagovat

Je to bída s léky, zrovna v úterý jsem si vyslechla rozhovor dvou lékařek z onkologie.Byly zoufalé a mě si nevšimly. Lék, který je nutný k léčbě rakoviny v lékárnách není, no prostě není. Náhrada neexistuje, pacienti volají a já se na to vyseru, když nemám jak léčit pacienty. Druhá souhlasila a jen dodala, je to v prdely. Chudáci pacienti, řekla jsem si a dělala, že tam nejsem. Pak studuj a slib, že budeš pomáhat lidem, ach jo.
K těm lékárnám, ráda chodím do naší nemocniční, je tam výborný lékárník, poradí, vysvětlí.

6 Týna Týna | Web | 8. července 2018 v 18:23 | Reagovat

[5]: ony vůbec důležité léky nejsou, mám skoro dojem, že to ty firmy dělají naschvál...

Mimoto v té Kosmonosské lékárně jsem byla potom koupit léky na dovolenou plus co jsem ještě měla na recept. Nakoupila jsem dětem sirupy proti teplotě, čípky na totéž, léky proti průjmu, vitamíny na půl roku, mléko po opalování pro celou rodinu a za tašku léků jsem tam nechala jenom 1600kč. Opravdu jinde bych dala dvakrát tolik.

7 Kitty Kitty | E-mail | Web | 16. července 2018 v 18:30 | Reagovat

Týnko, zdravím tě taky a vím, že máš s potížemi s nosy zkušenosti. Já jsem jednou měla pupen v uchu a klidně mi na to vydali oční kapky. Zabraly výborně, ač sestra taky napovídala vračovi, že ušní kapky už nejdou sehnat. Napsal mi oční a bylo to. Třeba to zkus, ale jak koukám, už to máte asi zmáknuté :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama