Motýli 2018

8. května 2018 v 20:46
Vloni jsme se poprvé byli s Vojtíškem podívat na výstavě motýlů v Praze.
Úplně nás to uchvátilo. Tedy, že mě, to jsem věděla, ale opravdu i syn byl nadšený. Možná tedy i proto, že jeden motýl si jej vybral jako přistávací plochu, což letos bohužel ne a skoro to obrečel...

No ale zpátky na začátek.
Z domova odjíždíme autem s oběma kluky a mojí mamkou. Mladšího Daniela a mamku vyložíme u sestřenice v Benátkách. Daník tam bude v těch nejlepších rukou, sestřenice bude šťastná, protože své děti má již odrostlé a vnoučata v nedohlednu a mamka navšítví babičku, protože jiný den by jí to tenhle týden stejně nevyšlo.

Do Prahy pokračujeme sami.
Nalodíme se do metra na Černém mostě, na Florenci přestoupíme na linku C a na Nádraží Holešovice se přesouváme do autobusu číslo 112, který nás doveze do Troji až k ZOO a odtud je kousek do Botanické zahrady.
Perličkou je, že v metru potkáváme jednoho z "mých" lidí. Pracovala jsem v kiosku a on chodil k nám na kávu. Je z Boleslavi jako já, to zaprvé a zadruhé máme zbytek cesty společný, rozdělíme se až na konečné, protože on jde s dětmi do ZOO.

Venku je nádherné počasí. Příjemné teplo, všeho akorát. Šplháme k pokladně, kde koupíme lístky do skleníku Fata Morgana a pokračujeme v cestě.
Oproti loňskému roku nás příjemně překvapí, že před cílem není půlhodinová fronta, ale jdeme hned dovnitř.
Do šatny odkládáme batoh, na krku mi zůstává pouze foťák. Vstupujeme do tropického prostředí, obalí nás vlhko a teplo.

Zpočátku obdivujeme hlavně množství orchidejí, poté procházíme kolem podzemních akvárií a konečně vylézáme v ráji rostlin a motýlů.
Opět nejvíce je zde modrých motýlu z rodu Morpho. Jsou velcí, krásní a rádi "pózují" Taky se rádi honí nad vodou a je pěkné je pozorovat.
Skleník procházíme pomalu a s rozkoší. Občas se několikrát vracíme, fotím jako o závod. Aspoň mám doma z čeho vybírat a promazávat.
Vidíme zelené motýly, černočervené, žlutočerné, bílé, hnědé, menší i větší. Když nemají roztažená křídla, snadno je přehlédnete, skutečně mají téměř dokonalé krytí, to hlavně ti modří. Zvenku jsou tmavě hnědí a vypadají jako babočka paví oko, jen ve variacích hnědé, nevýrazné.
Na konci cesty nás čekají kukly, kde se i nyní líhnou motýlci. Škoda jen, že tak pomalu, někdy bych to ráda viděla celé, ten proces zrození. Myslím, že v blízkosti kukel tedy potkáváme i jednoho čerstvého motýla, je zmačkaný a odmítá se někam hnout. Což se ovšem odmítají hnout z logických důvodů i jeho kamarádi, kteří neměli štěstí a již přešli na druhý břeh. Tenhle ale narozdíl od nich vypadá doopravdy živě. tamti jsou mnohdy potrhaní, takoví opelichaní. Nu i to je motýlí život a cyklus. Částečně k tomu mohou přispět návštěvníci, kteří nedbají pokynů motýly nechytat, ve větší míře bych ovšem řekla, že za to může uzevřené prostředí skleníku. Motýl se nemůže rozletět volně kam chce, narazí na pleksisklo...
I tak to bylo moc krásné. Užili jsme to.
Cestou zpět svačíme, v metru nakonečné si dáváme cestou k autu každý jeden dílek pizzy. Musím říct, že na obyčejný stánek, byla překvapivě dobrá a čerstvá.
Zvládli jsme to rychle, takže v Benátkách ještě stihneme i kratší návštěvu, protože se nám všichni rodinní příslušníci "sestěhovali" k sestřenici.
Kolem páté začíná být Dan unavený a protivný, takže zvedáme kotvy, balíme děti a jedeme domů.
Řekla bych, příjemně strávený sváteční den.


od této cedule je to k pokladně 250 kroků (a nekecali, odkrokovali jsme si to)


Mami, tak už pojď!

Rybičky

Vsadila bych se, že když jsem to fotila, ten motýl tam byl...bude někde v letu a špatně poznatelný :-)

Modrý krasavec v letu (pravý dolní roh)


Přehlídka místních krasavců, hned to první je otakárek, toho jediného poznám :-)

Ta ruka je tam pro efekt, nikdy bych nedovolila na motýla sahat

Krásná palma, tady motýla nenajdete :-)

Kukly a jeden z vylíhlých motýlů
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 8. května 2018 v 20:53 | Reagovat

Krásný výlet a užitečný. Vzpomínky zůstanou.

2 Maruška-Fukčarinka Maruška-Fukčarinka | Web | 8. května 2018 v 21:08 | Reagovat

Škoda, že nejsou fotky, tedy jsou, ale ne zde na blogu. Výlet jste měli báječný.

3 Týna Týna | 8. května 2018 v 21:22 | Reagovat

[2]: fotky dodám, ale noťas dnes opravdu nefungoval, takže zatím bohužel

4 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 9. května 2018 v 14:06 | Reagovat

Letícího motýla těžko chytneš, navíc ani při úpravách se neobjeví. Ale dobré, ne? Hlavní byla ta radost Vojtíka z výletu. Bude mít na co vzpomínat.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama