Pletení a háčkování nezmizelo

17. prosince 2017 v 9:08
V dobách našich babiček bylo naprosto normální, že všechny ženy uměly plést a háčkovat, nebo šít. Vlastně v těch dobách ani nebylo moc jiných možností jak jinak získat kvalitní oblečení za levnější peníz. Kdo šít neuměl, musel platit drahou krejčovou a pokud vím, na to měly jen bohaté paničky.

Mohlo by se zdát, že ruční práce v moderní době zaznamenaly úpadek, ale opak je pravdou.

Mně naučila plést kamarádka, když mi bylo 17 let. Moje prvotina byla šála z takové obyčejné vlny, ale dodnes ji nosím nejraději.
Dalších 12 let jsem se nepouštěla do ničeho jiného, takže jsem postupně obepletla šálami komplet příbuzenstvo a zlepšovala techniku, sem tam se pokusila o nějaký lehký vzoreček a oblíbila si několik druhů vln a zamilovala se do samovzorovacích klubíček.
Pravda, na střední škole si ze mě jedna spolužačka dělala legraci, že pletou staré báby. Nicmíně tahle dovednost se neztratí a ona sama má nyní dvě děti a hádám, že pletené věci drahé kupuje...Já si je umím udělat za zlomek ceny.

Od doby co mám děti jsem se naučila plést čepice. Zprvu takové bachraté, potom po radách zkušené dámy v mojí nejoblíbenější galanterii i normálně vypadající nositelné čepice. umím také nákrčníky, což jsem ocenila, protože šálu dítěti neutáhnete ať děláte co chcete.
A taky deky ze čtverečků. Napletete hafo čtverečků a ty potom sešíváte jehlou na pleteninu. Práce otravná, ale výsledek krásný.

Před rokem jsem se taky konečně skamarádila s háčkem. První přišel na svět háčkovaný medvídek, který nebyl dokonalý, ale byl náš :-) malá myška už byla o něco lepší, ale propadla jsem kouzlu háčkování čepic, nákrčníků a pouštím se do dalších věcí.
Pokaždé je to výzva a upřímně nikdy nevím jak to dopadne. Pořád se v obojím považuji za začátečníka, který toho moc neumí.

Pletené a háčkované věci začínají být znovu ceněné. divili byste se, kolik jsou maminky ochotné vydat peněz za originální čepičku například.
Kdysi jsem si objednávala berušku pro vojtíka, protože je miloval. Stála před 5 lety 250kč. Nyní by byla klidně za 400kč. Protože se vlna natahuje a povoluje, rostla s ním a oblékl by ji klidně ještě dnes. Ale dne už umím takovou sama :-)

Posbírala jsem fotky svých prací, tak malá ukázka.


už jsem ho na blogu měla, ale tady to bude pohromadě, tak tedy moje první háčkovaná hračka (a blbě jak jsem se pak dozvěděla a poučila se z chyb)

myš, Daník se s ní jednu dobu zabavil na dlouhé hodiny, měl ji místo dudlíku

háčkovaný nákrčník, stylem pokus omyl

mít holčičku, posloužil by i jako efektní klobouček :-) aneb když Vojtík blbne

pletená deka do kočárku (úžasně teplá, využila jsem ji celou sezonu) pod ní šála pro Vojtíka (nosí zrovna teď)

nejnovější přírůstek, háčkovaná kapuce, na hlavě je hezká, takhle ležící nic moc, musím odchytit někoho z dětí a vyfotit :-)
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Kitty Kitty | E-mail | Web | 17. prosince 2017 v 9:30 | Reagovat

Máš pravdu, že sice můžeš koupit, když nutně potřebuješ, ale svoje modely můžeš dělat a zdobit, jsou to originály. Stejně toho stihneš dost. Takto v řadě je to pěkně přehledné a neztratí se. Pletení a háčkování se nikdy neztratí.
Ať se ti daří a všem vám pěkné zimní dny ve tvých modelech :-)

2 matka matka | 17. prosince 2017 v 9:36 | Reagovat

Plést jsem se nikdy nenaučila, háčkovat trochu. Ale vyšívala jsem (malovala jehlou) a na šicím stroji také zvládla ušít mnohé, i bundičky, kalhoty, košilky,... pro děti. Dnes mi šicí stroj nešije, za opravu to nestojí, a já stejně na to nevidím a ruce mám již tak trochu gramlavé :-)

3 Magicmax Magicmax | E-mail | Web | 17. prosince 2017 v 9:38 | Reagovat

Ú. CH. V. A. T. N. É! Ta myška je překrásně překrásně multibarevná ale nejvíce NEJVÍCE SE mi líbí ten první plyšášek. :) Vždyť on je roztomilejší než úspěšný plyšák Garfielda!

4 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 17. prosince 2017 v 13:34 | Reagovat

Vlastnoručně upletené, uháčkované je nejmilejší. Na chybičky nehleď, bývají v důsledku milé. Pletení, háčkování, šití bylo, je a bude výborná činnost a pokud to člověku jde, nevidím důvod to neprovozovat.Jsi šikovná, jen se  stále uč, zkoušej nové věci, je to užitečná zábava.

5 Týna Týna | Web | 17. prosince 2017 v 14:41 | Reagovat

[1]: děkuji za přání Kitty

[2]: háčkování mi strašně dlouho nešlo, jen s perlovkou ano, jak jsem vzala silnější háček a vlnu, tak to nešlo, ale už to jde a učím se krok za krokem podle videí nebo obrázků na internetu, občas z knihy když mám z knihovny půjčenou

[3]: moc děkuji :-) sním o tom, že časem by mohly moje háčkované hračky vypadat aspoň trochu podobně jako originální návod, podle kterého je motám :-D

[4]: já pořád ještě žasnu nad tím, jak háčkování jde rychle od ruky, je to super, to u pletení to tak rychle nejde
jo a šít neumím, jen vyšívat křížkem, ale to zase dobře, dělala jsem i obrazy

6 Lydie Lydie | 17. prosince 2017 v 17:23 | Reagovat

Ten medvídek je super.
Nákrčník i klobouk se mi také líbí.
Já jsem nákrčníky dětem také pletla, ale tento háčkovaný se mi líbí víc.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama