Rostliny - láska číslo dvě

13. srpna 2014 v 11:24
Ráda se obklopuju věcmi, které mi dělají radost. Svou lásku ke keramickým věcičkám, i kýčům jsem již představila.
Miluju také rostliny téměř všeho druhu. U rodičů jsem v jednom pokoji měla asi na 40 květináčů a kytičky byly mojí chloubou. Jo neříkám, že mi jich hodně neuhynulo, byla období, kdy mi to nějak bylo fuk, bohužel. Například jsem měla asi 30 druhů afrických fialek a te´d mám asi 6. Jo to je život. Kytku, kterou jsem obrečela byla zelenoblá fitonie, vypiplala jsem ji z miniaturní rostlinky za 30kč z baumaxu a když zčtyřnásobila svůj objem, stačilo ji jednou nezlaít a chcípla :-( od té doby se mi už nikdy vypěstovat dlouhodobě nepodařila, ač jsem měla ještě čtyři, zašly všechny.
V našem prvním bytě na vsi jsem se dala do pěstování orchidejí, přímo báječně se jim tam dařilo. Naopak fialkám se tam nelíbilo vůbec, proto přežily jen hodně odolní jedinci. Tam se moje květinová sbírka rozrostla na cca 60 kousků. No a s přestěhováním do města se v našem 3+1 najde málo míst, kde by kytky nebyly. Je jich tu s námi asi 80 kousků. Moje mamka dokáže pěstovat pouze nekvetoucí druhy, takže já se jí chlubívám všemožnými květy. Máme naše kytky rády.
Sice dodnes tvrdím, že co si u nás nezvykne, má smůlu, ale snažím se. Hodně dobře se mi zde začlo dařit sukulentům, kde mi rostou nové odnože pomalu před očima. S pěstováním orchidejí stále zápasím, více či méně úspěšně. Podařilo se mi zachránit jednu, která měla namále, začala jsem jim přistiňovat. Kvetou sice ne bohatě, ale obstojně a dělají mi radost. Bohužel nedokážu pěstovat jiný druh než phalenopsis, dendrobia už mi nikdy víc nevykvetla...

Radost mi dělá moje obří dracena marginata ve světlé barvě. Nedávno jsem si přikoupila i tmavou variantu po níž jsem toužila dlouhé roky, je to takové miminko. Světlá dracena má skoro metr zato ta tmavá sotva 20 cm :-).
Bydlí tu snámi Yuka, Nolina recurvata (sloní noha), tři fikusy benjamíni, jeden ten s velikými listy, ten byldí na velké chodbě. Dále areca palma, barevná kopřiva, několik kousků aloe, již zmíněné fialky, tři vánoční kaktusy, oba druhy zelenců a další a další.
Mým snem je zrušit jednu skříň v ložnici a místo ní postavit květinovou stěnu. Bohužel si o tom musím ještě dlouho nechat zdát, neboť nejsem schopná umístit věci ze skříně někam jinam a manžel s tím ale vůůbec nesouhlasí (jako bych se ho kdy ptala že jo).
Na kytky v bytě je odmala zvyklý i Vojta, ač jsou některé i jedovaté. Mám velké štěstí, že ho nikdy nezajímaly a neochutnával je, nelámal, ani nerozhazoval hlínu. Samozřejmě když byl menší, jedovaté putovaly hodně vysoko a vysvětlovala jsem co smí a co ne. Vlastně jednou mi rozžvýkal nějaký list (nejedovatky) už ani nevím co to bylo, ale nechutnalo mu to :-) a spíš jsme se tomu zasmáli.
Když namáčím orchideje do vany a sundám tím pádem celý parapet, přijde mi ten pokoj hned strašně pustý a divný (ač je v něm více světla najednou).
Život bez rostlin si prostě nedokážu představit.
Jak to máte Vy?
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Hanako Hanako | 13. srpna 2014 v 13:34 | Reagovat

Nedovedu si představit byt bez květin. Mám tři stále kvetoucí Phalenopsisy na východním okně. Ve starém domě jsou menší okna, a tak je výběr květin omezený. Měla jsem několi převislých zelených květin, ale teď je obtížně sundávám ze skříní a na schůdky si netroufnu. Škoda, musela jsem sortiment omezit, ale stále mne některé těší.

2 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 13. srpna 2014 v 16:40 | Reagovat

Omezila jsem rostliny v bytě, hlavně kvůli kočičkám, ale snažím se obohatit postupně  sortiment květin na chodbě. S různými úpravami a mou delší nepřítomností odešlo několik , či spíš jsem je raději věnovala (na př. fíkus benjamina- nádherně rozrostlý jsem dala kamarádce, která bydlí v rodinném domě) a tak pomalounku pěstuji ,,oplégry" většinou sousedkou věnované. Nejde mít všechno a musím zajistit kočičkám volný pohyb jak po parapetech oken, tak po poličkách aspoň v pokojíku. Obdivuji ale pěstitele. Jen se také musím ohlížet na omezený svůj pohyb, abych je nezanedbávala kvůli horší dostupnosti.

3 Janinka Janinka | E-mail | Web | 16. srpna 2014 v 8:45 | Reagovat

Tak moje "sbírka" pěti květináčů, z nichž jeden výpěstek úspěšně chcípá, se s tou tvojí nedá rozhodně srovnávat. Ačkoliv máme taky třípokoják, nemáme zkrátka místo, kam bychom je dali, maximálně parapety, které snad časem v novém bytě zaplníme.
Ale na ty dvě úžasné orchideje jsem fakt pyšná! :)

4 nar.soc. nar.soc. | 16. srpna 2014 v 13:25 | Reagovat

Máme fíkus ve velikém keramickém hrnci. Má tři ramena zavěšená pod stropem na natažených drátech, občas "pustí"  žlutý list, vždy nevhodně ke kafi a tak. V odstupu od okna kraluje Juka (už také ke stropu), vedle ní za 42 let už osmkrát omlazená monstera ( v ratanovém lešení až ke stropu), kousek dál trůní  "sloní noha" s 25 cm velkou "cibulí" a vysoká je 160cm. O dalších desítkách "prťavek" se nezmiňuji. Ty mne zatím nevytlačují z bytu.
Vyhráli jsme elektronický foťák ( prý pro profíky ) je  v krabici, návod je cizojazyčný a nechci tomu ublížit. Jinak bych tu hrůzu vyfotil a předvedl. Je zde ještě jeden el. foťák ( přidaný z prodejní akce ) ten zase nemá aktivní zdroj. Tak někdy příště předvedu, jak bytové rostliny být nemají.

5 Týna Týna | Web | 16. srpna 2014 v 21:18 | Reagovat

[3]: já bych byla hrdá i na jednu jedinou :-) nechtěla jsem se chlubit, jen popsat :-) moje orchidejky jsou řídké, navzdory hnojení a starání se někde dělám chybu

[4]: to bych ale vidět chtěla!!! to musí být krása, které já zde nikdy nedosáhnu...

6 beallara beallara | Web | 20. září 2014 v 21:03 | Reagovat

Máš milá kytkomilko někde fotografie svých orchidejí, možná bych mohla pomoci?

7 Boli Boli | 15. května 2015 v 11:46 | Reagovat

Okrasné trávy na prodej:

http://www.eshop-rastliny.sk/4170-okrasne-travy/

8 Kromo Kromo | 25. dubna 2016 v 8:37 | Reagovat

Také vám učarovaly bambusy?

http://www.bambusy.cz/bambusy/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama